Onkomer Özel Onkoloji Mrk.,Üniversite Cd.71-A,Bornova,İZMİR 0232 462 63 00

BRAKİTERAPİ (İnternal Radyoterapi) “3 Boyut”

Üzeri bir şekilde kaplı radyoaktif kaynağın (implantın) tümör dokusunun içine veya yanına uygulanma esaına dayanır. Bu radyoaktif kaynak,
Tümörün direk içersine yerleştirilir ise  İNERTİSİYEL BRAKİTERAPİ
Eğer bir vucut boşluğu veya kavitesi içersinde yakınına konarsa İNTRAKAVİTER BRAKİTERAPİ,
ismini almaktadır. Uzmanın uygun gördüğü doza ulaşmak için bu radyoaktif kaynak birkaç gün orda kalacak ve sonra uzman tarafından çıkarılacaktır. Brakiterapi kelimesi Yunanca  “yakın tedavi” anlamına gelmektedir. Bu radyoaktif izotoplar iğne, kateter veya başka tür taşıyıcılar vasıtasıyla  rahim ağzı, rahim, vagina , meme, yumuşak doku ve prostat benzeri organ ve boşluklara bir süreliğine konabilmektedir. Brakiterapi Düşük Doz Hızında (LDR) veya Yüksek Doz Hızında (HDR)  doz verebilmektedir.
– Düşük Doz Hızında , tümör ,birkaç gün süresinde ,belirli bir kaynaktan,önerilen dozu almaktadır.
– Yüksek Doz  Hızında ise, kaynağın ulaşacağı yere, bir robotik aygıttan tüpler ile bir bağlantı vardır. Önce sahte kaynaklarla ön çalışma yapılır, kaynağın nereye gideceği saptanır sonra ,radyoaktif kaynaktan uzak bir şekilde, uzaktan kontrol ile gerçek kaynaklar vucut boşluğuna veya doku arasına yollanır. Uygulama 30-40 dak. Gibi kısa sürmekte ve üç, dört  uygulamada tedavi bitmekte ve hasta evine gönderilmektedir. MammoSite  olarak isimlendirilen Yüksek Doz Hızındaki uygulama, meme koruyucu cerrahi sonrası uygulanarak kısa sürede tedavi tamamlanabilmektedir, ancak bu uygulama halen çalışma halindedir.
Yüksek doz Hızında Brakiterapi  ayaktan, kısa süreli, yüksek dozda kalabalık kliniklerde yapılmaktadır. Düşük Doz Hızında Brakiterapi ise hastanede 5-6 gün, radyoaktiviteden korunmalı bir odada yapılmaktadır. Bazen Brakiterapi, Eksternal tedaviye ek olarak ta kulanılabilmektedir.
Copyright 2015 (c) - Onkomer Özel Onkoloji Merkezi