06/04/2015 Yorum yapılmamış onkomeradmin Saglik

KANSER NEDİR? TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

1821

   Kanser çağımızın önemli bir sağlık sorunudur ve halen kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada insan hayatını tehdit etmektedir.

Günümüzde kanser genetik bir hastalık olarak kabul edilmekte ve yaşamın bir safhasında fiziksel, kimyasal ve biyolojik bir uyarı ile harakete geçebilmektedir Bazen“tetik” de denebilen bu uyarılar vucudumuzdaki farklı organları oluşturan dokulardaki bazı hücrelerin çekirdeklerinde bulunan gen ismindeki maddeleri etkileyerek görevlerini farklılaştırmakta ve bu maddeler hücrelerin aniden bölünerek çoğalmalarına neden olmaktadır. Böylece tümör denilen bu şişlikler bazen et beni veya siğil gibi iyi huylu ve selim (benign) bazende çeşitli kanserler gibi kötü huylu ve habis (malign) olmakta ve tedavi veya fark edilmezlerse başka dokulara yayılabilmektedir.

 

Eğer insanlar, sağlık kontrolleriyle, bu değişikliği erken yakalıyabilirlerse, tamamen tedavi edilebilirler ve duruma ERKEN EVRE HASTALIK denir. Veya ihmal edip bu değişikliği büyüyünce ve/veya uzağa gidince GEÇ EVRE HASTALIK veya başka organlara sıçradığı zaman METASTATİK HASTALIK denmektedir.

İnsan vucudunda her organın kanseri olabilir ve o organa ait belirtiler verebilir. Erkeklerde en sık akciğer, barsaklar ve ileri yaşlarda prostat kanserleri ve kadınlarda meme, akciğer, barsak, rahim ve yumurtalık kanserleri görülebilir. Güneş altında uzun süreler kalanlarda ve yaşlı insanlarda cild kanseri de görülebilir. Her kanser, erken yakalanıp tedavi edilirse iyileştirilebilmektedir. Bu nedenle ,sakın ihmal etmeyin ve doktora muayene olun.

 

KANSERİN TANI ve TEDAVİSİNDE HEKİMLER bir TAKIM HALİNDE “MÜLTİDİSİPLİNER” olarak ÇALIŞMALIDIR.

UZMAN bir hekim, hastalığınızın başladığı yere göre öncelikle sizi muayene edecek ve gerekli filmleri ve kan tetkiklerini isteyecektir.

RADYOLOG gerekli filmleri çekecek ve kan sayımlarınız laboratuarda yapılacaktır.

CERRAH, ilgili uzman hekimin önerisine göre belirtilen tümörlü dokudan, BİOPSİ denilen bir işlemle parça alır ve onu paoloji laboratuarına gönderir.

PATOLOG biopsi dokusunu ince bir şekilde keser,boyar ve mikroskop altında tanısını koyar ve raporunu hazırlar.

Bu tanı ile ilgili ön çalışmaları yapan grup, yani ilgili UZMAN, RADYOLOG, CERRAH ve PATOLOG, tedavi konusunda öneri getirebilecek TIBBİ ONKOLOG, RADYASYON ONKOLOĞU ve gerekirse genetik açıdan tedaviye yaklaşabilecek TEMEL ONKOLOG, hastanın ağrısı varsa ve yetersiz besleniyorsa ve de morali bozuksa AĞRI UZMANI, DESTEK BAKIM UZMANI VE PSİKİYATRİSTde ön görüşmeye MÜLTİDİSİPLİNER takımın üyeleri olarak çağrılırlar. Bu takım nasıl bir tedavi yapılması gerektiğini bildirir.

Hastanın ve hasta yakınının,konu Radyoterapi ise, TEDAVİDE, NİTELİKLİ UZMANLARI ve NİTELİKLİ AYGITLARI olan bir merkezi seçmesi gerekmektedir.