06/04/2015 Yorum yapılmamış onkomeradmin Saglik

Radyoterapi Nedir? Etkilimidir?

 

Radyoterapi diğer ismi ile ışın tedavisi lokal yani hastalığın bulunduğu yere yapılan bir tedavi şeklidir.

Bu ışınlar radyoaktif ışınlar olup dişarıdan haricen verilir ve gözle görülmezler. X-IŞINLARI, ELEKTRON veya genel olarak iyonize ışın olarak adlandırılan bu ışınlar girdikleri madeleri delip geçerler fakat bir tek kurşun maddesini delip geçmekte zorlanırlar. Bu nedenle korunmak istenilen yerler kurşunla kapatılır veya çeşitli boylarda kurşun yapraklarla doz yoğunluğu ayarlanabilir 100 seneyi aşkın bir süredir kanserin tedavisinde kullanılan bu ışınlar, günümüzde çok gelişmiş,bilgisayar teknolojisine sahip, yüksek enerjili aygıtlar tarafından üretilirler ve
istenilen şekilde kontrol edilip dışarıdan uygulanan ışınlar kanseri sarmalayacak bir şekilde planlanabilirler.

RADYOTERAPİ diğer kanser tedavileri arasında en çok uygulanan bir tedavi şeklidir ve hastalığın bir döneminde, kanserin tedavisinde, %60’ın üzerinde uygulanabilmektedir. Erken ve lokal hastalıkta bazen tek başına ancak çoğunlukla cerrahi sonrası veya kemoterapi ile beraber hastalığı iyileştirebilmektedir. Bazende ileri hastalıkta kitle küçülten ve ağrı gideren görevini paliyatif tedavi altında yapmaktadır.

RADYOTERAPİDE başarıyı sağlıyan faktörler arasında, radyoterapi merkezinde çalışan elemanların BİLGİLİ, EĞİTİMLİ ve DENEYİMLİ olması ve tedavi aygıtlarının vede planlama sisteminin YENİ ve GELİŞMİŞ TEKNOLOJİYE sahip olması gereklidir.