06/04/2015 Yorum yapılmamış onkomeradmin Saglik ,

RAHİM AĞZI KANSERİ VE RAHİM KANSERİ (Serviks Uteri Kanseri ve Endometrium Kanseri)

Bu kanserlerle ilişkili risk faktörlerini sizlere daha önce anlatmıştık. Özellikle rahim ağzı kanserinde yani rahimin dışarıya, vajene doğru ağızlaştığı kısımda, rahim boynu (serviks) cild hücreleri şekil değiştirir ve anormalleşir. Bu duruma cervikal hücrelerde farlılaşma veya “servikal displazi” denir. Bu durum tedbir alınmazsa kansere dönebilir. İnsan papilloma virüs (Humon Papillomavirus) enfeksiyonu, birden fazla kişi ile seks hayatı, doğum kontrol hapı almak, sigara içmek ve erken seks hayatı önemli risk faktörleridir. “Pap Smear” testi yani vjen dibinden veya rahim ağzından süpürerek örnek almak servikal displaziyi görmek açısından çok önemlidir. Bu cild değişiklikleri koterizasyon, kriyocerrahi veya lazer cerrahisi ile tedavi edilebilir.

İhmal halinde kanserleşme oluştuğu takdirde kanamalar başlıyabilir ve ağrı oluşur. Tedavi cerrahi sonrası radyoterapi ve kemoterapidir. HPV enfeksiyonunu önlemek için aşı önerilmektedir.

 

Rahim kanseri yani Endometrial kanser ise rahimin iç kısmını döşeyen hücrelerin anormal büyümesidir. Genelde 50 yaşın üzerindeki hanımlarda görülür. İleri derecede hormon (estrojen) alan hanımlarda görülmektedir ve özellikle şişman hanımlarda daha sık görülebilir çünkü yağ hücreleri estrojen hormonu yapabilir. Düzensiz kanamalar, idrar yapmada zorluk, seksüel ilişkide ağrı ve kalça ağrı ön belitilerdir. Meme kanseri ve polikistik over sendromu sırasında “Tamoxifen” ile tedavi görenlerde daha sık oluşabilir dolayısıyla dilatasyon ve küretaj ile alınan biopsi tanı koydurur. Rahimin ameliyatla alınması (histerektomi) ve yumurtalıkların da beraber çıkarılması (bilateral ooferektomi) tercih edilen tedavi şeklidir. Ameliyatla çıkarılan tümörlü kısımdaki hücrelerin durumuna göre radyoterapi ve kemoterapi ilave edilmelidir.