Onkomer Özel Onkoloji Mrk.,Üniversite Cd.71-A,Bornova,İZMİR 0232 462 63 00

Tedavi Aşamaları

BİZLERİ RADYOTERAPİ SIRASINDA NELER BEKLEMEKTEDİR?

Tedavi öncesi:

Uzman bir Radyasyon Onkoloğu tarafından muayene edilirsiniz ve raporlarınız değerlendirilir. Uzmanınız size tedavinizle ilgili gerekli bilgileri verir ve sizi dosyanızı çıkaracak, düzenleyecek ve tedavinizi yönlendirecek Sekreter Hanıma teslim eder.

Simülasyon ve Tedavi Planlaması:

 Tedavinizin doğru ve etkili olabilmesi için, hasta olan bölgenizin çok iyi hedeflenmesi gerekmektedir. Bu nedenle ilgili tekniker arkadaş ve uzman radyasyon onkoloğu, sizi, tedaviye giriyormuş gibi bir Bilgisayarlı Tomografiye girmenizi sağlarlar. Burada, aynı tedavi şartlarında, tedavi edilecek bölgenizin çok sayıda görüntüsü bilgisayara kaydedilir ve ayrıca bu özel BT!de bulunan, tümörün vücut içersindeki hareketine bağlı olarak gerçek zamanlı pozisyonunu saptayan RPM kamerasıda tümörü doğru yerde satar. Daha sonra Tıbbi Fizik Uzmanı ve Radyasyon Onkoloğu bilgisayardan bu görüntülerin, tedavi göreceği aygıtta ideal bir şekilde tedavi edilebilmesi için planını yapar. Bu planlamada kalp, akciğer, göz, yumurtalıklar,cild ve vs. gibi organların nasıl korunması gerektiği ve tümörün en iyi şekilde nasıl hedefleneceği saptanır, dozlar onaylanır, hastanın pozisyonu korunur ve tedavi sırasında aynı pozisyonun tekrarlanabilmesi için vucuda bazı işaretler konulacaktır, lütfen bu işaretleri çıkarmayın.

28

Tedavinin uygulanması:

 • Planlama tamamlandıktan sonra Tedavi Sekreteri sizi telefonla arayarak tedavi aygınızın ismini, gün ve saatinizi size bildirecektir. Tedavi zamanı geldiğinde ise tedavi aygıtından sorumlu olan bilgili ve deneyimli tekniker arkadaş size;
 • Tedavi kardınızı,
 • Tedavi sırasında giyeceğiniz önlüğü,
 • Tedavi masasına sermek üzere size ait örtüyü,
 • Gerekli tedavi bilgisini verecek ve tedavi almaya başlayacaksınız. Cumartesi, Pazar hariç hergün belirli bir saatte anons edilerek tedaviye çağırılacaksınız. Tedaviniz, soyunmanız, giyinmeniz, masaya uzanmanız ve kalkmanız hariç 2-7 dakikadır. Bu süreye hergün çekilen ve tedavi doğruluğunu saptayan “port” yani alan filmleri dahildir. Tedaviniz, hastalığınızın türüne göre 4-6 hafta sürebilecektir. Tedavi sırasında haraket etmemeniz çok önemlidir. Bazı bölgelerinizdeki rahatsızlıklarınız için (baş, boyun, kalça ve vs), üzerine işaretler konabilen, sıcak suda yumuşayabilen ancak normal ısıda vucudun şeklini alan ve katılaşan,hafif plastik maddeler, haraket etmemeniz için maske şeklinde kullanılabilir, lütfen endişelenmeyin. Kısa tedavi sırasında hiçbir şey hissetmiyecek ve duymuyacaksınız, ağrınız ve sızınız olmayacak. Bazen aygıtın dönmesi sırasında bazı sesler oluşabilir,endişe etmeyin.
 • Işın tedavisi, zaman içersinde (8-12 gün) cildinizde hafif kızarma yapabilir, hekiminiz size gerekli, nemlendirici kremler verecektir.
 • Işın tedavisi, mide ve barsaklarınızın bulunduğu batın bölgesine yapılacak olursa, hafif bir bulantı hissedebilirsiniz, hekiminiz sizi rahatlatıcı gerekli ilaçları verecektir.
 • Baş, yüz ve vucudun bazı bölgelerine verilecek ışın tedavisi saçları, sakalları ve vucut kıllarını dökebilir.
 • Tedaviniz boyunca, haftada bir, hekiminiz sizi görecek ve kontrolünüzü yapacaktır. Tedavi aygıtındaki tekniker arkadaş bu konuda sizi bilgilendirecektir.
 • Tedavinizin bitiminde, tedavinizle ilgili rapor, hekiminiz tarafından kontrol edilip size verilicektir. Lütfen aklınıza takılan konularda hekiminize danışın.

TEDAVİ SIRASINDA KENDİNİZE NASIL BAKMALISINIZ?

 • Lütfen iyi bir şekilde dinlenin çünkü ışın size yorgunluk verebilir.
 • İyi beslenmeye ve sıvı almaya dikkat edin.
 • Tedavi sırasında ışına maruz kalan cildiniz kızarabilir ve duyarlı olabilir. Hekiminiz size gerekli kremleri verecektir. Tedavi bölgesine alkol, kolonya, deodarant, parfüm ve benzeri şeyler kullanmayın.
 • Yıkanabilirsiniz ancak ılık su kullanmanızı ve kısa süreli duş almanızı öneririz. Asid Ph’lı sabun kullanmayın lütfen.
 • Tedaviniz sırasında, endişeli,çekingen ve üzüntülü olabilirsiniz. Yakın bir dostunuzla konuşmanız faydalı olacaktır.Bir Psikolog veya bir Psikiyatristi deneyebilirsiniz.

TEDAVİ SONRASI TAKİP:

Tedavi bittikten sonra, sizi ışın tedavisine yollayan hekiminize, raporunuzla birlikte başvuracaksınız. Hastalığınız tedavi bitiminde kaybolacağı gibi, daha sonrada kaybolabilir.Bu durumu, sizi ışına gönderen hekiminiz değerlendireceği gibi, ışın tedavisi yapan radyasyon onkoloğunuzda değerlendirmelidir. Dolayısıyla bir veya iki ay sonra çekilecek bir kontrol filminizle her iki hekiminize uğramak uygun olacaktır. Müteakiben klasik kontrol zamanlarınızda hekim veya hekimlerinize uğrayabilirsiniz

Copyright 2015 (c) - Onkomer Özel Onkoloji Merkezi